Course Information
Course | Section | Session | Credits | Campus | Instructor | Times | Location | Taken/Seats | Spaces Waiting | Delivery Method | Dist. Learning |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Structure and Function III (BAS5130) | 01 | 8 | Main | Emma Neiworth Petshow | TUE 1:00pm-3:20pm, WED 3:30pm-5:20pm, THU 10:00am-11:50am | AB 324 | 34/50 | 0 | |||
Structure and Function III (BAS5130) | 01 | 8 | Online | Emma Neiworth Petshow | THU 1:00pm-2:20pm | OLS | 21/24 | 0 | |||
Structure and Function III Tutorial (BAS5130T) | A | 0.5 | Main | Richard Barrett | TUE 8:00am-9:20am TUE 8:00am-9:20am | AB 201 | 17/16 | 0 | |||
Structure and Function III Tutorial (BAS5130T) | A | 0.5 | Main | Richard Barrett | TUE 8:00am-9:20am TUE 8:00am-9:20am | AB 205 | 17/16 | 0 | |||
Structure and Function III Tutorial (BAS5130T) | A | 0.5 | Online | Richard Barrett | THU 1:00pm-2:20pm | OLS | 10/12 | 0 | |||
Structure and Function III Tutorial (BAS5130T) | B | 0.5 | Online | Richard Barrett | THU 2:30pm-4:00pm | OLS | 12/12 | 0 | |||
Structure and Function III Tutorial (BAS5130T) | C | 0.5 | Main | Richard Barrett | FRI 11:00am-12:20pm FRI 11:00am-12:20pm | AB 205 | 15/16 | 0 | |||
Structure and Function III Tutorial (BAS5130T) | C | 0.5 | Main | Richard Barrett | FRI 11:00am-12:20pm FRI 11:00am-12:20pm | AB 301 | 15/16 | 0 | |||
Microbiology, Public Health, Immunology (BAS5131) | 01 | 3 | Online | Katherine Patterson | TBD | 21/24 | 0 | ||||
Microbiology, Public Health, Immunology (BAS5131) | 01 | 3 | Main | Katherine Patterson | MON 8:30AM-9:50AM, FRI 9:30am-10:50am | AB 321 | 34/50 | 0 | |||
Microbiology, Public Health, Immunology Tutorial (BAS5131T) | 01 | 2 | Online | Katherine Patterson | TUE 2:00 PM - 3:50 PM | OLS | 21/24 | 0 | |||
Microbiology, Public Health, Immunology Tutorial (BAS5131T) | A | 2 | Main | Katherine Patterson | WED 10:00 AM - 11:50 AM | AB 324 | 17/16 | 0 | |||
Microbiology, Public Health, Immunology Tutorial (BAS5131T) | B | 2 | Main | Heather Zwickey | THU 1:00pm-2:50pm | AB 324 | 17/16 | 1 | |||
HIPAA, OSHA, Mandatory Reporting Training (CLE5000) | 01 | 0 | Main | TBA Faculty | TBD | 1/0 | 0 | ||||
Clinic Education III (CLE5132) | 01 | 2.92 | Online | Megan Golani | TBD | 34/24 | 0 | ||||
Clinic Education Tutorial III (CLE5132T) | C | 0 | Main | Kimberly Windstar | MON 1:00pm-2:50pm MON 1:00pm-2:50pm | AB 205 | 13/12 | 0 | |||
Clinic Education Tutorial III (CLE5132T) | C | 0 | Main | Kimberly Windstar | MON 1:00pm-2:50pm MON 1:00pm-2:50pm | AB 321 | 13/12 | 0 | |||
Clinic Education Tutorial III (CLE5132T) | D | 0 | Main | Kimberly Windstar | THU 8:00am-9:50am THU 8:00am-9:50am | AB 205 | 7/12 | 0 | |||
Clinic Education Tutorial III (CLE5132T) | D | 0 | Main | Kimberly Windstar | THU 8:00am-9:50am THU 8:00am-9:50am | AB 324 | 7/12 | 0 | |||
Clinic Education Tutorial III (CLE5132T) | E | 0 | Main | Nancy Scarlett | TUE 10:00am-11:50am TUE 10:00am-11:50am | AB 205 | 13/12 | 1 | |||
Clinic Education Tutorial III (CLE5132T) | E | 0 | Main | Nancy Scarlett | TUE 10:00am-11:50am TUE 10:00am-11:50am | AB 321 | 13/12 | 1 | |||
Intro to Clinic (CLE6212) | 01 | 0.25 | Main | Diane Saunders | FRI 4:00pm-5:20pm | AB 201 | 36/30 | 0 | |||
Hydrotherapy Rotation (CLE6222) | 01 | 01 | 2 | Main | TBA Faculty | WED 2:00pm-5:50pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Hydrotherapy Rotation (CLE6222) | 02 | 02 | 2 | Main | TBA Faculty | SAT 9:00am-12:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 01 | 01 | 2.5 | Main | Richard Barrett | MON 12:00pm-4:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 02 | 02 | 2.5 | Main | Diane Saunders | MON 12:00pm-4:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 03 | 03 | 2.5 | Main | Lai Chim Chan | MON 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 04 | 04 | 2.5 | Main | Amy Bader | MON 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 05 | 05 | 2.5 | Main | Jennifer Brusewitz | MON 1:30pm-6:20pm | VOAOS | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 06 | 06 | 2.5 | Main | Tammy Ashney | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 07 | 07 | 2.5 | Main | Tara Zwicker | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 0/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 08 | 08 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 0/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 09 | 09 | 2.5 | Main | Marianne Marchese | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 0/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 10 | 10 | 2.5 | Main | Lai Chim Chan | TUE 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 11 | 11 | 2.5 | Main | Sheryl Estlund | TUE 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 12 | 12 | 2.5 | Main | Steven Sandberg-Lewis | TUE 1:00pm-5:50pm | HMM | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 13 | 13 | 2.5 | Main | Tammy Ashney | WED 8:00am-12:50pm | NUNMC | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 14 | 14 | 2.5 | Main | Kelly Baltazar | WED 8:00am-12:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 15 | 15 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | WED 8:00am-12:50pm | NUNMC | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 16 | 16 | 2.5 | Main | Richard Barrett | WED 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 17 | 17 | 2.5 | Main | Lai Chim Chan | WED 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 18 | 18 | 2.5 | Main | Katherine Patterson | WED 4:00pm-8:50pm | RH | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 19 | 19 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | THU 8:00am-12:50pm | NUNMC | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 20 | 20 | 2.5 | Main | Kristen Kelly | THU 8:00am-12:50pm | NUNMC | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 21 | 21 | 2.5 | Main | Amy Bader | THU 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 22 | 22 | 2.5 | Main | Megan Golani | THU 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 23 | 23 | 2.5 | Main | Marianne Marchese | THU 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 25 | 25 | 2.5 | Main | Amy Bader | FRI 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 26 | 26 | 2.5 | Main | Jennifer Brusewitz | FRI 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 27 | 27 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | FRI 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 28 | 28 | 2.5 | Main | Nozomi Gonzalez | FRI 12:30pm-5:20pm | VOA | 1/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 29 | 29 | 2.5 | Main | Loch Chandler | SAT 8:30am-1:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 30 | 30 | 2.5 | Main | Taylor Boham | SAT 8:30am-1:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Secondary Rotation (CLE7300) | 31 | 31 | 2.5 | Main | Rachel Kelly | SAT 8:30am-1:20pm | NUNMC | 2/0 | 0 | ||
Clinical Skills Enhancement Tutoring (CLE827) | 01 | 0 | Main | Diane Saunders | TBD | 1/10 | 0 | ||||
OSCE Skills Tutoring (CLE828) | 01 | 0 | Main | Diane Saunders | TBD | 4/5 | 0 | ||||
Primary Rotation (CLE8400) | 01 | 01 | 2.5 | Main | Richard Barrett | MON 12:00pm-4:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 02 | 02 | 2.5 | Main | Diane Saunders | MON 12:00pm-4:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 03 | 03 | 2.5 | Main | Lai Chim Chan | MON 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 04 | 04 | 2.5 | Main | Amy Bader | MON 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 05 | 05 | 2.5 | Main | Jennifer Brusewitz | MON 1:30pm-6:20pm | VOAOS | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 06 | 06 | 2.5 | Main | Tammy Ashney | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 07 | 07 | 2.5 | Main | Tara Zwicker | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 08 | 08 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 09 | 09 | 2.5 | Main | Marianne Marchese | TUE 8:00am-12:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 10 | 10 | 2.5 | Main | Lai Chim Chan | TUE 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 11 | 11 | 2.5 | Main | Sheryl Estlund | TUE 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 12 | 12 | 2.5 | Main | Steven Sandberg-Lewis | TUE 1:00pm-5:50pm | HMM | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 13 | 13 | 2.5 | Main | Tammy Ashney | WED 8:00am-12:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 14 | 14 | 2.5 | Main | Kelly Baltazar | WED 8:00am-12:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 15 | 15 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | WED 8:00am-12:50pm | NUNMC | 5/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 16 | 16 | 2.5 | Main | Richard Barrett | WED 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 17 | 17 | 2.5 | Main | Lai Chim Chan | WED 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 18 | 18 | 2.5 | Main | Katherine Patterson | WED 4:00pm-8:50pm | RH | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 19 | 19 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | THU 8:00am-12:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 20 | 20 | 2.5 | Main | Kristen Kelly | THU 8:00am-12:50pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 21 | 21 | 2.5 | Main | Anna Peterson | THU 1:00pm-5:50pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 22 | 22 | 2.5 | Main | Amy Bader | THU 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 23 | 23 | 2.5 | Main | Megan Golani | THU 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 24 | 24 | 2.5 | Main | Marianne Marchese | THU 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 25 | 25 | 2.5 | Main | Girijadevi Bhonsle | THU 2:00pm-6:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 26 | 26 | 2.5 | Main | Amy Bader | FRI 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 27 | 27 | 2.5 | Main | Jennifer Brusewitz | FRI 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 28 | 28 | 2.5 | Main | Maleah Ermac | FRI 12:30pm-5:20pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 29 | 29 | 2.5 | Main | Nozomi Gonzalez | FRI 12:30pm-5:20pm | VOA | 4/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 30 | 30 | 2.5 | Main | Loch Chandler | SAT 8:30am-1:20pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 31 | 31 | 2.5 | Main | Taylor Boham | SAT 8:30am-1:20pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Primary Rotation (CLE8400) | 32 | 32 | 2.5 | Main | Rachel Kelly | SAT 8:30am-1:20pm | NUNMC | 5/0 | 0 | ||
Case Integration Mentorship IV (CLE8430T) | 01 | 1.5 | Main | Nancy Scarlett | MON 10:00am-11:20am | AB 310 | 39/45 | 0 | |||
Grand Rounds (CLE8431) | 01 | 1.5 | Main | Kelly Baltazar | FRI 9:30am-10:50am | AB 310 | 38/35 | 0 | |||
Preceptorship (CLE8432) | 01 | 4 | Main | TBA Faculty | TBD | 39/70 | 0 | ||||
Case Portfolio (CLE8499) | 01 | 0 | Main | TBA Faculty | TBD | 40/70 | 0 | ||||
OSCE 1 Exam - Secondary Entrance (CLE931) | 01 | 0 | Main | Diane Saunders | TBD | 32/60 | 0 | ||||
OSCE 3 Exam - Primary Exit (CLE933) | 01 | 0 | Main | Diane Saunders | TBD | 6/10 | 0 | ||||
Graduation Completion (CLE999) | 01 | 1 | Main | TBA Faculty | TBD | 1/4 | 0 | ||||
Clinic Education III (CLEO5132) | A | 2.21 | Online | Megan Golani | WED 12:00pm-1:20pm | OLS | 12/12 | 0 | |||
Clinic Education III (CLEO5132) | B | 2.21 | Online | Megan Golani | WED 10:00am-11:20am | OLS | 10/12 | 0 | |||
Gastroenterology & Proctology (CLS6230) | 01 | 8.5 | Main | Brice Thompson | MON 8:00AM-9:50AM, TUE 8:00AM-9:50AM, WED 8:00AM-9:50AM, THU 8:00am-10:20am | AB 310 | 36/55 | 0 | |||
Gastroenterology & Proctology Lab (CLS6230L) | D | 0.25 | Main | Richard Barrett | FRI 2:00pm-3:50pm | AB 205 | 5/8 | 1 | |||
Gastroenterology & Proctology Lab (CLS6230L) | E | 0.25 | Main | Richard Barrett | FRI 2:00pm-3:50pm | AB 205 | 7/8 | 0 | |||
Gastroenterology & Proctology Lab (CLS6230L) | F | 0.25 | Main | Richard Barrett | MON 10:00am-11:50am | AB 205 | 8/8 | 1 | |||
Gastroenterology & Proctology Lab (CLS6230L) | G | 0.25 | Main | Richard Barrett | MON 10:00am-11:50am | AB 205 | 8/8 | 0 | |||
Gastroenterology & Proctology Lab (CLS6230L) | H | 0.25 | Main | Richard Barrett | TUE 5:30pm-7:20pm | AB 205 | 8/8 | 0 | |||
Gastroenterology & Proctology Tutorial (CLS6230T) | A | 2 | Main | Diane Saunders | THU 1:30 PM - 2:20 PM | AB 301 | 14/14 | 3 | |||
Gastroenterology & Proctology Tutorial (CLS6230T) | B | 2 | Main | Diane Saunders | THU 3:00pm-3:50pm | AB 301 | 8/14 | 0 | |||
Gastroenterology & Proctology Tutorial (CLS6230T) | C | 2 | Main | Diane Saunders | THU 4:30pm-5:20pm | AB 301 | 14/14 | 0 | |||
Urology & Nephrology (CLS6231) | 01 | 5.5 | Main | Nancy Scarlett | WED 10:00am-11:50am, THU 10:30am-12:20pm, FRI 11:30am-12:50pm | AB 310 | 36/45 | 0 | |||
Urology & Nephrology (CLS6231) | 01 | 5.5 | Main | Nancy Scarlett | WED 10:00am-11:50am, THU 10:30am-12:20pm, FRI 11:30am-12:50pm | AB 322 | 36/45 | 0 | |||
Urology & Nephrology Tutorial (CLS6231T) | A | 3 | Main | Nancy Scarlett | MON 1:00pm-3:50pm | AB 301 | 9/14 | 0 | |||
Urology & Nephrology Tutorial (CLS6231T) | B | 3 | Main | Nancy Scarlett | TUE 1:30pm-4:20pm | AB 302 | 14/14 | 0 | |||
Urology & Nephrology Tutorial (CLS6231T) | C | 3 | Main | Nancy Scarlett | THU 1:30pm-4:20pm | AB 302 | 13/14 | 0 | |||
Metabolism & Endocrinology (CLS6232) | 01 | 7 | Main | Amy Bader | TUE 10:00am-12:20pm, FRI 9:30am-11:20am | AB 107 | 52/55 | 0 | |||
Metabolism & Endocrinology (CLS6232) | 01 | 7 | Main | Amy Bader | TUE 10:00am-12:20pm, FRI 9:30am-11:20am | AB 310 | 52/55 | 0 | |||
Metabolism & Endocrinology Tutorial (CLS6232T) | A | 3 | Main | Kimberly Windstar | WED 1:00pm-3:50pm | AB 302 | 14/14 | 4 | |||
Metabolism & Endocrinology Tutorial (CLS6232T) | B | 3 | Main | Amy Bader | TUE 4:30pm-7:20pm | AB 321 | 15/14 | 2 | |||
Metabolism & Endocrinology Tutorial (CLS6232T) | C | 3 | Main | Kimberly Windstar | WED 4:00pm-6:50pm | AB 302 | 10/14 | 0 | |||
Metabolism & Endocrinology Tutorial (CLS6232T) | X | 3 | Main | Amy Bader | TUE 1:00pm-3:50pm | AB 321 | 14/14 | 4 | |||
Pediatrics & Geriatrics (CLS7330) | 01 | 6 | Main | Megan Golani | WED 8:00am-9:50am, FRI 9:30am-11:20am | AB 107 | 40/45 | 0 | |||
Pediatrics & Geriatrics (CLS7330) | 01 | 6 | Main | Megan Golani | WED 8:00am-9:50am, FRI 9:30am-11:20am | AB 324 | 40/45 | 0 | |||
Pediatrics & Geriatrics Tutorial (CLS7330T) | A | 2 | Main | Richard Barrett | TUE 10:00am-11:50am | AB 201 | 14/14 | 1 | |||
Pediatrics & Geriatrics Tutorial (CLS7330T) | B | 2 | Main | Lai Chim Chan | WED 10:30am-12:20pm | AB 321 | 14/14 | 3 | |||
Pediatrics & Geriatrics Tutorial (CLS7330T) | C | 2 | Main | Megan Golani | TUE 4:30pm-6:20pm | AB 201 | 12/14 | 0 | |||
Parenteral Therapy & Environmental Medicine (CLS7331) | 01 | 3.5 | Main | Marianne Marchese | MON 8:00am-11:20am | AB 107 | 40/45 | 0 | |||
Parenteral Therapy & Environmental Medicine Lab (CLS7331L) | A | 0.5 | Main | Marianne Marchese | WED 4:00pm-5:50pm | AB 226 | 14/14 | 0 | |||
Parenteral Therapy & Environmental Medicine Lab (CLS7331L) | B | 0.5 | Main | Marianne Marchese | WED 4:00pm-5:50pm | AB 226 | 12/14 | 0 | |||
Parenteral Therapy & Environmental Medicine Lab (CLS7331L) | C | 0.5 | Main | Megan Golani | MON 12:30pm-2:20pm | AB 224 | 14/14 | 1 | |||
Parenteral Therapy & Environmental Medicine Tutorial (CLS7331T) | A | 2 | Main | Marianne Marchese | WED 10:30am-12:20pm | AB 201 | 14/14 | 1 | |||
Parenteral Therapy & Environmental Medicine Tutorial (CLS7331T) | B | 2 | To Be Determined | Marianne Marchese | WED 1:30pm-3:20pm | AB 301 | 14/14 | 0 | |||
Parenteral Therapy & Environmental Medicine Tutorial (CLS7331T) | C | 2 | Main | Marianne Marchese | MON 2:30pm-4:20pm | AB 201 | 13/14 | 0 | |||
Psychology & Mental Health (CLS7332) | 01 | 4 | Main | Katherine Patterson | TUE 8:00am-9:50am, THU 8:00am-9:50am | AB 107 | 54/60 | 0 | |||
Psychology & Mental Health Tutorial (CLS7332T) | A | 3 | Main | Lai Chim Chan | THU 10:00am-12:50pm | AB 302 | 14/14 | 4 | |||
Psychology & Mental Health Tutorial (CLS7332T) | B | 3 | Main | Kimberly Windstar | THU 10:00am-12:50pm | AB 201 | 14/14 | 3 | |||
Psychology & Mental Health Tutorial (CLS7332T) | C | 3 | Main | Lai Chim Chan | FRI 2:00pm-4:50pm | AB 302 | 12/14 | 0 | |||
Psychology & Mental Health Tutorial (CLS7332T) | D | 3 | Main | Kimberly Windstar | TUE 1:30pm-4:20pm | AB 201 | 14/14 | 4 | |||
5 Element Wilderness Retreat (CM16E) | 01 | 1.5 | Main | David Berkshire | TBD | 6/10 | 0 | ||||
Traditional Mentorship Tutorial III-Elective (CM32E) | A | 01 | 2 | Main | Brandt Stickley | TUE 6:00pm-7:50pm | AB 320 | 5/10 | 0 | ||
Traditional Mentorship Tutorial III-Elective (CM32E) | B | 02 | 2 | Main | Christine Pearson | FRI 1:30pm-3:20pm | AB 320 | 6/10 | 0 | ||
Clinical Observation 1 Rotation (CM500) | 01 | 1 | Main | Daniel Silver | WED 12:00pm-3:50pm | NUNMC | 0/1 | 0 | |||
Qigong Retreat for Non- CCM students (CM5100E) | 01 | 0.5 | Main | Nicci Lambert | TBD | 5/6 | 0 | ||||
Herbs II (CM526) | 01 | 2 | Main | Elizabeth Rowan | WED 4:00pm-5:50pm | AB 321 | 7/30 | 0 | |||
Qigong II Retreat (CM528) | 01 | 0.5 | Main | Laura Regan | TBD | 21/23 | 0 | ||||
Qigong II Retreat (CM528) | IS | 0.5 | Main | Laura Regan | TBD | 1/1 | 0 | ||||
Foundations of Classical Chinese Medicine III (CM531) | 01 | 2 | Main | Kenneth Glowacki | MON 12:30pm-2:20pm | AB 322 | 15/45 | 0 | |||
Chinese History and Culture III (CM532) | 01 | 1.5 | Main | Daniel Silver | THU 12:00pm-1:20pm | AB 301 | 11/30 | 0 | |||
Acu-Moxa Points III (CM533) | 01 | 2 | Main | Kenneth Glowacki | MON 3:00pm-4:50pm | AB 322 | 6/40 | 0 | |||
Acu-Moxa Techniques III (CM534) | 01 | 2 | Main | Kenneth Glowacki | WED 10:00am-12:50pm | AB 320 | 6/16 | 0 | |||
Palpation and Perception III (CM535) | 01 | 1.5 | Main | Sara Bergman | TUE 10:00am-11:50am | AB 204 | 9/16 | 0 | |||
Qigong III Retreat (CM538) | 01 | 0.5 | Main | Laura Regan | TBD | 22/23 | 0 | ||||
Qigong III Retreat (CM538) | 02 | 0.5 | Main | Laura Regan | TBD | 1/1 | 0 | ||||
Qigong III Practicum (CM539) | 01 | 1.5 | Main | William Frazier | WED 6:00pm-7:20pm | AB 305 | 16/16 | 0 | |||
Shiatsu V (CM55E) | 01 | 1.5 | Main | Harry King | FRI 3:30pm-6:20pm | AB 204 | 7/16 | 0 | |||
Herbs II Practicum (CM566) | 01 | 1 | Main | Brandt Stickley | TUE 4:30pm-5:20pm | AB 207 | 7/16 | 0 | |||
Chinese Diagnostic Techniques II (CM572) | 01 | 1.5 | Main | Kendra Dale | FRI 9:30am-11:20am | AB 204 | 10/16 | 0 | |||
Imaginal and Experiential Experience I (CM595) | 01 | 1.5 | Main | Brandt Stickley | TUE 2:30pm-4:20pm | AB 202 | 12/16 | 0 | |||
Evidence Informed Practice (CM599) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | FRI 2:00pm-3:50pm | AB 321 | 9/40 | 0 | |||
Clinical Observation II Rotation (CM600) | 01 | 01 | 2 | Main | Xiaoli Chen | TUE 12:30pm-4:20pm | NUNMC | 5/0 | 0 | ||
Clinical Observation II Rotation (CM600) | 02 | 02 | 2 | Main | Brandt Stickley | WED 8:00am-11:50am | NUNMC | 6/0 | 0 | ||
Clinical Observation II Rotation (CM600) | 03 | 03 | 2 | Main | Daniel Silver | WED 12:00pm-3:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Herbs V (CM626) | 01 | 2 | Main | Elizabeth Rowan | TUE 8:00am-9:50am | AB 322 | 13/45 | 0 | |||
Cosmology and Symbolism III (CM631) | 01 | 2 | Main | Heinrich Fruehauf | TUE 4:30pm-6:20pm | AB 322 | 6/45 | 0 | |||
Chinese Pathology III (CM632) | 01 | 2 | Main | Brandt Stickley | MON 12:20pm-2:20pm | AB 302 | 10/45 | 0 | |||
Acu-Moxa Points VI (CM633) | 01 | 2 | Main | Xiaoli Chen | WED 4:00pm-5:50pm | AB 322 | 16/45 | 0 | |||
Acu-Moxa Techniques VI (CM634) | A | 2 | Main | Christine Pearson | FRI 9:30am-12:20pm | AB 320 | 8/16 | 0 | |||
Acu-Moxa Techniques VI (CM634) | B | 2 | Main | Christine Pearson | TUE 1:00pm-3:50pm | AB 320 | 8/16 | 0 | |||
Practitioner Cultivation I (CM635) | 01 | 1.5 | Main | Susanna Farahat | WED 6:00pm-7:50pm | RI 305 | 12/16 | 0 | |||
Biomedicine III (CM637) | 01 | 4 | Main | Valentina Benitez | MON 4:30pm-6:20pm, THU 10:00am-11:50am | AB 301 | 5/25 | 0 | |||
Biomedicine III (CM637) | 01 | 4 | Main | Valentina Benitez | MON 4:30pm-6:20pm, THU 10:00am-11:50am | AB 321 | 5/25 | 0 | |||
Qigong VI Retreat (CM638) | 01 | 0.5 | Main | Kate Miller Chapman | TBD | 9/9 | 0 | ||||
Qigong VI Practicum (CM639) | 01 | 1.5 | Main | Laura Regan | MON 10:00am-11:20am | AB 305 | 7/16 | 0 | |||
Herbs V Practicum (CM666) | 01 | 1 | Main | Daniel Silver | THU 3:30pm-4:20pm | AB 207 | 13/14 | 0 | |||
Acu-Moxa Anatomy II (CM667) | 01 | 1.25 | Main | Andy McIntyre | THU 2:00pm-3:20pm | AB 321 | 11/16 | 0 | |||
Business of Chinese Medicine II (CM671) | 01 | 1 | Main | Lisa Tongel | THU 8:00am-9:50am | AB 301 | 6/45 | 0 | |||
Clinical Mentoring Rotation (CM700) | 01 | 01 | 2 | Main | Christine Pearson | MON 12:00pm-3:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Clinical Mentoring Rotation (CM700) | 02 | 02 | 2 | Main | Andy McIntyre | MON 12:00pm-3:50pm | NUNMC | 5/0 | 0 | ||
Clinical Mentoring Rotation (CM700) | 03 | 03 | 2 | Main | Kenneth Glowacki | TUE 8:00am-11:50am | NUNMC | 5/0 | 0 | ||
Clinical Mentoring Rotation (CM700) | 04 | 04 | 2 | Main | Brandt Stickley | WED 1:00pm-4:50pm | NUNMC | 6/0 | 0 | ||
Clinical Mentoring Rotation (CM700) | 05 | 05 | 2 | Main | Andy McIntyre | FRI 12:30pm-4:20pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Clinical Mentoring Rotation (CM700) | 06 | 06 | 2 | Main | Xiaoli Chen | FRI 12:30pm-4:20pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Clinical Mentoring Rotation (CM700) | 07 | 07 | 2 | Main | Edythe Vickers | TUE 9:00am-12:50pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Clinical Case Presentation III (CM730) | 01 | 1 | Main | Lisa Tongel | WED 5:00pm-6:50pm | AB 301 | 21/24 | 0 | |||
Advanced Cosmology III (CM731) | 01 | 2 | Main | Heinrich Fruehauf | TUE 12:30pm-2:20pm | AB 322 | 12/45 | 0 | |||
Clinical Medicine III (CM732) | 01 | 4 | Main | Kenneth Glowacki | THU 10:00am-11:50am, FRI 9:30am-10:50am | AB 301 | 21/45 | 0 | |||
Clinical Medicine III (CM732) | 01 | 4 | Main | Kenneth Glowacki | THU 10:00am-11:50am, FRI 9:30am-10:50am | AB 322 | 21/45 | 0 | |||
Applied Palpation and Perception (CM735) | 01 | 1.5 | Main | Lauri Elizabeth | MON 8:00am-9:50am | AB 204 | 20/16 | 0 | |||
Biomedicine VI (CM737) | 01 | 4 | Main | Nancy Scarlett | MON 4:30pm-6:20pm, THU 8:00am-9:50am | AB 302 | 13/45 | 0 | |||
Qigong IX Retreat (CM738) | 01 | 0.5 | Main | Heinrich Fruehauf | TBD | 26/30 | 0 | ||||
Qigong IX Practicum (CM739) | A | 1.5 | Main | Kate Miller Chapman | MON 2:30pm-3:50pm | AB 305 | 4/16 | 0 | |||
Qigong IX Practicum (CM739) | B | 1.5 | Main | Heinrich Fruehauf | TUE 3:00pm-4:20pm | RI 305 | 11/16 | 0 | |||
Advanced Point Location and Technique I (CM74E) | 01 | 1.5 | Main | Andy McIntyre | TUE 6:00pm-7:50pm | AB 204 | 3/16 | 0 | |||
Clinical Pre-Internship Rotation (CM770) | 01 | 1 | Main | Xiaoli Chen | MON 12:30pm-4:20pm | NUNMC | 2/2 | 0 | |||
Clinical Pre-Internship Rotation (CM770) | 02 | 1 | Main | Daniel Silver | TUE 1:00pm-4:50pm | NUNMC | 3/4 | 0 | |||
Clinical Pre-Internship Rotation (CM770) | 03 | 1 | Main | Christine Pearson | WED 1:00pm-3:50pm | NUNMC | 4/4 | 0 | |||
Clinical Pre-Internship Rotation (CM770) | 04 | 1 | Main | Suzanne Chi | THU 1:00pm-5:50pm | NUNMC | 4/4 | 0 | |||
Clinical Pre-Internship Rotation (CM770) | 05 | 1 | Main | Paul Messersmith-Glavin | SAT 9:00am-12:50pm | NUNMC | 6/6 | 0 | |||
Imaginal and Experiential Experience II (CM795) | 01 | 1.5 | Main | Kenneth Glowacki | MON 10:00am-11:50am | AB 202 | 10/12 | 0 | |||
Nutrition (CM799) | 01 | 2 | Main | Lisa Tongel | WED 10:00am-11:50am | AB 302 | 10/45 | 0 | |||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 01 | 01 | 2 | Main | Xiaoli Chen | MON 12:30pm-4:20pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 02 | 02 | 2 | Main | Edythe Vickers | MON 1:00pm-4:50pm | AH | 1/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 03 | 03 | 2 | Main | Daniel Silver | TUE 1:00pm-4:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 04 | 04 | 2 | Main | Edythe Vickers | TUE 9:00am-12:50pm | IEP | 1/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 05 | 05 | 2 | Main | Christine Pearson | WED 1:00pm-4:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 06 | 06 | 2 | Main | Brandt Stickley | THU 8:00am-11:50am | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 07 | 07 | 2 | Main | Edythe Vickers | THU 8:00am-11:50am | AH | 1/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 08 | 08 | 2 | Main | Kenneth Glowacki | THU 1:00pm-4:50pm | VOAOS | 5/0 | 0 | ||
Clinical Internship Rotation (CM800) | 09 | 09 | 2 | Main | Paul Messersmith-Glavin | SAT 9:00am-12:50pm | NUNMC | 3/0 | 0 | ||
Acu-Moxa Board Review (CM813) | 01 | 1 | Main | Paul Messersmith-Glavin | FRI 11:00am-12:50pm | AB 201 | 16/30 | 0 | |||
Internship Case Presentation III (CM830) | 01 | 1 | Main | Daniel Silver | TUE 10:00am-11:50am | AB 302 | 13/14 | 0 | |||
Traditional Mentorship Tutorial III (CM832) | A | 2 | Main | Brandt Stickley | TUE 6:00pm-7:50pm | AB 320 | 7/16 | 0 | |||
Traditional Mentorship Tutorial III (CM832) | B | 2 | Main | Christine Pearson | FRI 1:30pm-3:20pm | AB 320 | 8/16 | 0 | |||
Taiji III Practicum (CM839) | 01 | 1.5 | Main | PikShan Ko | MON 5:30pm-6:50pm | AB 305 | 14/16 | 0 | |||
Eastern-Western Correspondences (CM857) | 01 | 2 | Main | Sigrist Erika | THU 8:00am-9:50am | AB 201 | 1/16 | 0 | |||
Community Education (CM871) | 01 | 0.5 | Main | TBA Faculty | TBD | 5/10 | 0 | ||||
Race and Disparities in Healthcare (CM889) | 01 | 2 | Main | General Johnson | WED 8:00am-9:50am | AB 302 | 12/40 | 0 | |||
Collaborative Care Internship Rotation (CM900) | 01 | 01 | 2.5 | Main | Harry King | THU 1:00pm-5:50pm | NUNMC | 4/0 | 0 | ||
Collaborative Care Case Presentation (CM930) | 01 | 1 | Main | Daniel Silver | MON 10:00am-11:50am | AB 201 | 3/14 | 0 | |||
Classical Texts III (CM931) | 01 | 3 | Main | Meg Chuang | FRI 4:00pm-6:50pm | AB 322 | 5/10 | 0 | |||
Classical Text VI - Shanghan Lun/Jingui Yaolue III (CM961) | 01 | 2 | Main | Kendra Dale | THU 2:30pm-4:20pm | AB 202 | 7/10 | 0 | |||
Text IX- Neijing Seminar III (CM991) | 01 | 2 | Main | Kendra Dale | THU 4:30pm-6:20pm | AB 202 | 5/10 | 0 | |||
Doctoral Capstone Mentorship (CM993) | 01 | 2 | Main | TBA Faculty | TBD | 1/10 | 0 | ||||
Clinic Internship Entrance Exam - Written (CM995) | 01 | 0 | Main | Kenneth Glowacki | TBD | 22/16 | 0 | ||||
Clinic Internship Exit Exam (CM996) | 01 | 0 | Main | Daniel Silver | TBD | 9/16 | 0 | ||||
Community Education- Doctorate (CMD871) | 01 | 1 | Main | TBA Faculty | TBD | 2/10 | 0 | ||||
CPR for Wilderness First Aid (CPR101) | 01 | 0 | Main | Madeleine Tuson-Turner | FRI 5:00pm-9:00pm | AB 107 | 2/10 | 0 | |||
Ayurvedic Wellness Practice (GSA546E) | 01 | 2 | Main | Savita Rajurkar | TBD | 12/24 | 0 | ||||
Global Health Discussion Series (GSGH510) | 01 | 1 | Main | Laura Scher | WED 1:00pm-1:50pm | OLS | 6/10 | 0 | |||
Program Evaluation (GSGH526) | 01 | 2 | Main | Claudia Nakama | TBD | 5/10 | 0 | ||||
Professional Development II (GSGH591) | 01 | 2 | Main | Shu Farmer | TBD | 2/10 | 0 | ||||
Grant Writing (GSGH610) | 01 | 2 | Main | Erica Sharpe | 8/10 | 0 | |||||
Fieldwork Preparation (GSGH690) | 01 | 2 | Main | Madeleine Tuson-Turner | TBD | 2/10 | 0 | ||||
Fieldwork Presentation (GSGH692) | 01 | 2 | Main | Madeleine Tuson-Turner | TBD | 2/10 | 0 | ||||
Conference in Global Health (GSGH706E) | 01 | 1 | Main | Madeleine Tuson-Turner | TBD | 2/10 | 0 | ||||
Wilderness First Aid (GSGH714E) | 01 | 2 | Main | Madeleine Tuson-Turner | SAT 8:00am-5:00pm, SUN 8:00am-5:00pm | AB 201 | 16/20 | 0 | |||
Predeparture International Travel (GSGH901E) | 01 | 0 | Main | Madeleine Tuson-Turner | TBD | 5/10 | 0 | ||||
Community Nutrition and Food Policy (GSN509) | 01 | 3 | Main | Elona Casady | WED 1:00pm-3:50pm | AB 201 | 10/40 | 0 | |||
Medical Nutrition Therapy (GSN524) | 01 | 3 | Main | Kimberly Queen | TUE 9:00am-11:50am | HELFGOTT | 8/24 | 0 | |||
Lifecycle Nutrition (GSN526) | 01 | 3 | Main | Megan Golani | MON 3:00pm-4:50pm | HELFGOTT | 11/24 | 0 | |||
Health Coaching (GSN528) | 01 | 2 | Main | Ian Rubin | TUE 3:30pm-5:20pm | HELFGOTT | 8/24 | 0 | |||
Applied Medical Nutrition Therapy (GSN529) | A | 2 | Main | Chelsie Falk | MON 1:00pm-2:50pm | KITCHEN | 8/12 | 0 | |||
Cooking Pedagogy (GSN538E) | 01 | 2 | Main | Corey Pressman | TBD | 5/24 | 0 | ||||
Eating Disorders and Intuitive Eating (GSN548E) | 01 | 2 | Main | Greta Jarvis | WED 8:00am-9:50am | OLS | 12/24 | 0 | |||
Therapeutic Diets (GSN551E) | 01 | 2 | Main | Andrew Erlandsen | TBD | 6/24 | 0 | ||||
Clinical Biochemistry and Nutrtion (GSN555E) | 01 | 3 | Main | Kimberly Queen | TBD | 22/24 | 0 | ||||
Cooking with Medicinal Herbs (GSN557E) | 01 | 2 | Main | Chelsie Falk | THU 1:00pm-2:50pm | KITCHEN | 10/12 | 0 | |||
Food as Medicine Everyday Educator Training (GSN558E) | 01 | 2 | Main | Kira Freed | 12/12 | 1 | |||||
Sports Nutrition II (GSN560E) | 01 | 2 | Main | Patricia Kaufman | TBD | 5/24 | 0 | ||||
Nutritional Genetics (GSN564E) | 01 | 2 | Main | Alexander Bear | TBD | 13/24 | 0 | ||||
Healing Foods II (GSN567E) | 01 | 2 | Main | Chelsie Falk | MON 10:00am-11:50am | KITCHEN | 10/12 | 0 | |||
Indian Cooking (GSN572E) | 01 | 2 | Main | Savita Rajurkar | TBD | 6/24 | 0 | ||||
Obesity, Metabolic Syndrome and Diabetes (GSN575E) | 01 | 2 | Main | Dulcinea Childs | 7/24 | 0 | |||||
Nutrition Career Strategies (GSN577E) | 01 | 2 | Main | Andrew Erlandsen | TBD | 8/15 | 0 | ||||
Clinic Nutrition Rotation (GSN580E) | 01 | 2 | Main | Dulcinea Childs | FRI 1:00pm-4:50pm | NUNMC | 1/8 | 0 | |||
Introduction to Permaculture (GSN593E) | 01 | 3 | Main | Ellen Donald | TBD | 9/10 | 2 | ||||
Nutrition for Mental Health (GSN639E) | 01 | 3 | Main | Jamie Menzel | THU 3:30pm-4:20pm | OLS | 5/24 | 0 | |||
Capstone II: Internship (GSN692) | 01 | 2 | Main | Kira Freed | TBD | 4/10 | 0 | ||||
Capstone II: Directed Study (GSN698) | 01 | 2 | Main | Chelsie Falk | TBD | 6/10 | 0 | ||||
Culinary Skills (GSNO502) | 01 | 2 | Online | Corey Pressman | TBD | 7/24 | 0 | ||||
Community Nutrition & Food Policy (GSNO509) | 01 | 3 | Online | Elona Casady | TBD | 18/24 | 0 | ||||
Nutritional Assessment (GSNO515) | 01 | 3 | Online | Kimberly Queen | TBD | 7/24 | 0 | ||||
Psychology of Eating (GSNO517) | 01 | 2 | Online | Ian Rubin | TBD | 7/24 | 0 | ||||
Medical Nutrition Therapy (GSNO524) | 01 | 3 | Online | Kimberly Queen | TBD | 15/24 | 0 | ||||
Lifecycle Nutrition (GSNO526) | 01 | 3 | Online | Megan Golani | TBD | 18/24 | 0 | ||||
Health Coaching (GSNO528) | 01 | 2 | Online | Ian Rubin | TBD | 16/24 | 0 | ||||
Applied Medical Nutrition Therapy (GSNO529) | 01 | 2 | Online | Chelsie Falk | TBD | 15/24 | 0 | ||||
Virtual Nutrition Clinic Experience (GSNO581E) | 01 | 2 | Online | Kimberly Queen | TBD | 8/8 | 0 | ||||
Healing Foods (GSNO585) | 01 | 4 | Online | Andrew Erlandsen | TBD | 7/24 | 0 | ||||
Capstone II (GSNO692) | 01 | 2 | Online | Kira Freed | TBD | 8/24 | 0 | ||||
Capstone I: Directed Study on line (GSNO697) | 01 | 2 | Online | Chelsie Falk | TBD | 9/24 | 0 | ||||
Capstone II: Directed Study on line (GSNO698) | 01 | 2 | Online | Chelsie Falk | TBD | 11/15 | 0 | ||||
Intro to Homeopathy (HOM5131) | 01 | 2 | Online | Rebecca Principe | TBD | 22/24 | 0 | ||||
Intro to Homeopathy (HOM5131) | 01 | 2 | Main | Amy Bader | WED 1:30pm-3:20pm | AB 324 | 34/24 | 0 | |||
Intro to Homeopathy Tutorial (HOM5131T) | A | 0.67 | Main | Rebecca Principe | FRI 11:00am-12:50pm | AB 321 | 18/16 | 0 | |||
Intro to Homeopathy Tutorial (HOM5131T) | A | 0.67 | Online | Rebecca Principe | TUE 4:00pm-4:50pm | OLS | 12/12 | 0 | |||
Intro to Homeopathy Tutorial (HOM5131T) | B | 0.67 | Main | Rebecca Principe | THU 3:00pm-4:50pm | AB 322 | 16/16 | 0 | |||
Intro to Homeopathy Tutorial (HOM5131T) | B | 0.67 | Online | Rebecca Principe | TUE 5:00pm-5:50pm | OLS | 10/12 | 0 | |||
Exercise Science (IM331) | 01 | 3 | Main | Sherry Bonekat | TBD | 8/24 | 0 | ||||
NW Herbs II (NDEB5130E) | 01 | 2 | Main | Anna Peterson | TUE 5:30pm-7:20pm | AB 207 | 7/20 | 0 | |||
CASEE Center Herb Walk (NDEB5231E) | 01 | 0.5 | Main | Jill Stansbury | TBD | 9/10 | 0 | ||||
Transgender Health & Gender Transition (NDEC7330E) | 01 | 1 | Main | Maleah Ermac | TBD | 3/45 | 0 | ||||
Point-of-care Ultrasound (NDEC7351E) | 01 | 2.5 | Main | Richard Lok | MON 4:00pm-6:20pm | AB 205 | 8/12 | 0 | |||
Natural Childbirth III: Labor and Delivery (NDER7340E) | 01 | 3 | Main | Jennifer Gibbons | WED 1:00pm-3:50pm | AB 202 | 3/12 | 0 | |||
Advanced Gynecology - Infertility & Endocrinology (NDER7341E) | 01 | 2.5 | Main | Kimberly Windstar | MON 12:00pm-12:50pm | OLS | 8/24 | 0 | |||
Natural Childbirth VI: Special Topics (NDER8440E) | 01 | 2 | Main | Mary Grabowska | TUE 10:00am-11:50am | AB 202 | 3/12 | 0 | |||
Natural Childbirth VII (NDER8441E) | 01 | 1 | Main | Jennifer Gibbons | THU 10:00am-11:50am | AB 202 | 2/12 | 0 | |||
Bodywork III (NDET5140E) | 01 | 1 | Main | Anna Peterson | MON 1:00pm-2:50pm | AB 220 | 10/16 | 0 | |||
Advanced Physical Medicine (NDET6251E) | 01 | 1.5 | Main | Thomas Walton | WED 1:00pm-3:50pm | AB 206 | 7/16 | 0 | |||
Immunology (NS322) | 01 | 4 | Main | Heather Zwickey | TBD | 8/24 | 0 | ||||
Organic Chemistry II w Lab (NS334) | 01 | 3 | Online | Erica Sharpe | TBD | 22/24 | 0 | ||||
Introduction to Permaculture (NS343E) | 01 | 3 | Main | Ellen Donald | TBD | 9/10 | 2 | ||||
Culinary Skills (NU314) | 01 | 2 | Online | Corey Pressman | TBD | 7/24 | 0 | ||||
Nutritional Anthropology (NU322) | 01 | 3 | Online | Lindsay Marshall | TBD | 4/24 | 0 | ||||
Nutritional Anthropology (NU322) | 01 | 3 | Main | Lindsay Marshall | WED 1:00pm-3:50pm | HELFGOTT | 9/24 | 0 | |||
Ayurvedic Wellness Practice (NU325E) | 01 | 2 | Main | Savita Rajurkar | TBD | 4/10 | 0 | ||||
Foundations of Community Nutrition (NU331) | 01 | 3 | Main | Kimberly Queen | TUE 1:00pm-2:50pm | AB 301 | 5/24 | 0 | |||
Indian Cooking (NU413E) | 01 | 2 | Main | Savita Rajurkar | TBD | 0/10 | 0 | ||||
Nutrtion Career Strategies (NU450E) | 01 | 2 | Main | Andrew Erlandsen | TBD | 8/15 | 0 | ||||
Cooking with Medicinal Herbs (NU457E) | 01 | 2 | Main | Madeleine Tuson-Turner | THU 1:00pm-2:50pm | KITCHEN | 10/12 | 0 | |||
Healing Foods II (NU467E) | 01 | 2 | Main | Chelsie Falk | MON 10:00am-11:50am | KITCHEN | 10/12 | 0 | |||
Cooking Pedagogy (NU469E) | 01 | 2 | Main | Corey Pressman | TBD | 5/24 | 0 | ||||
Naturopathic Medicine Retreat (PHL5130) | 01 | 0.75 | Main | Nancy Scarlett | TBD | 37/40 | 0 | ||||
Integrative Medicine Research Seminar (RES531) | 01 | 1 | Main | Heather Zwickey | TBD | 4/10 | 0 | ||||
Public Health Policy (RES630) | 01 | 2 | Main | Shu Farmer | TBD | 10/10 | 0 | ||||
Capstone Preparation (RES690) | 01 | 3 | Main | Heather Zwickey | TBD | 2/10 | 0 | ||||
Scientific Literature Review (RES691) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | TBD | 0/10 | 0 | ||||
Experimental Design (RES692) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | TBD | 1/10 | 0 | ||||
Research Project Implementation (RES693) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | TBD | 8/10 | 0 | ||||
Research Project Implementation (RES693) | 02 | 2 | Main | Hayleigh Ast | TBD | 1/10 | 0 | ||||
Data Collection (RES694) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | TBD | 1/10 | 0 | ||||
Data Analysis (RES695) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | TBD | 1/10 | 0 | ||||
Thesis Writing (RES696) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | TBD | 1/10 | 0 | ||||
Thesis Defense (RES697) | 01 | 2 | Main | Heather Zwickey | TBD | 2/10 | 0 | ||||
Introduction to Medical Anthropology (SS312) | 01 | 3 | Online | Lindsay Marshall | TBD | 8/24 | 0 | ||||
Intercultural Communication Skills (SS332) | 01 | 3 | Online | Iman Ridda | TBD | 21/24 | 0 | ||||
Therapeutic Modalities II (THR5131) | 01 | 4 | Online | Anna Peterson | TBD | 22/24 | 0 | ||||
Therapeutic Modalities II (THR5131) | 01 | 4 | Main | Anna Peterson | MON 10:00am-11:50am, TUE 3:30pm-5:20pm | AB 324 | 33/34 | 0 | |||
Therapeutic Modalities II Lab (THR5131L) | A | 0.5 | Main | Anna Peterson | FRI 3:00pm-3:50pm | AB 207 | 12/12 | 0 | |||
Therapeutic Modalities II Lab (THR5131L) | B | 0.5 | Main | Anna Peterson | FRI 2:00pm-2:50pm | AB 207 | 12/12 | 3 | |||
Therapeutic Modalities II Lab (THR5131L) | C | 0.5 | Main | Anna Peterson | FRI 4:00pm-4:50pm | AB 207 | 10/12 | 0 | |||
Therapeutic Modalities II Tutorial (THR5131T) | A | 1.33 | Main | Anna Peterson | FRI 11:00am-12:50pm | AB 302 | 15/16 | 0 | |||
Therapeutic Modalities II Tutorial (THR5131T) | A | 1.33 | Online | Anna Peterson | WED 10:30am-11:20am | OLS | 12/12 | 0 | |||
Therapeutic Modalities II Tutorial (THR5131T) | B | 1.33 | Main | Anna Peterson | THU 8:00am-9:50am | AB 321 | 18/16 | 0 | |||
Therapeutic Modalities II Tutorial (THR5131T) | B | 1.33 | Online | Brice Thompson | WED 12:00pm-12:50pm | OLS | 10/12 | 0 |